بالاخره پدیده مورد تایید سازمان بورس قرار گرفت

  • امتیاز به مطلب (2) نفر

شماره خبر : 1131

یادداشت یک سهامدار
بالاخره پدیده مورد تایید سازمان بورس قرار گرفت
مهدی بخشیبالاخره پدیده مورد تایید سازمان بورس قرار گرفت

دوستانی که در بازار سرمایه فعال هستند خوب میدونند پذیرفته شدن سهم ها در بورس چقدر سخت شده است.فیلتر حسابرسی در سازمان این روزها بی محابا در حال قلع و قمع سهم های مطرح بازار هست و اجازه ورود و یا ادامه معاملات در بازار از سهم های با ابهام گرفته می شود. این امر به خصوص بعد از سکانداری اقای شاپور محمدی در راس سازمان بورس بسیار شدیدتر شد به طوریکه بسیاری از سهم های قدیمی و بنیادی بازار هم به دلیل ابهام در گزارشات و صورت های مالی برای مدت طولانی خارج از بازار بودند.

بطور مثال بانک صادرات در حدود ۶ ماه یا بیشتر است که از بازار خارج شده و هنوز موفق به کسب مجوز بازگشت به تابلو معاملات نشده است.

از گوشه و کنار رایزنی بسیاری شده است تا این بانک امکان حضور در تالار معاملات را داشته باشد ولی تا به امروز به رغم رایزنی های بسیار هنوز این امکان برای این سهم بزرگ و اساسی بازار مهیا نشده است!

اکنون و در چنین فضای سختگیرانه ای پدیده موفق به کسب تایید از سازمان برای امکان معامله در یک تالار اختصاصی شده است.

بسیاری از سرمایه گذاران دلیل عدم حضور خودشون رو در پدیده عدم شفافیت این شرکت و وجود ابهامات بسیار در این سهم اعلام کرده بودند و حالا این شرکت توانسته است زیر نظر شفاف ترین بازار مالی کشور مورد معامله قرار گیرد.

بنابراین فارغ از هر گونه بحثی همین حضور شرکت در چنین بازاری یک نکته مثبت اشکار برای سهم محسوب میشود.

اما اگرچه به صورت کلی این اتفاق یک مزیت محسوب می شود ولی از طرف دیگر چنانچه بعضی از مسایل رعایت نشود ممکن است معایب چنین اتفاقی بر مزایای ان فائق شود و در نهایت خلاف انتظارات سهامداران اتفاق بیوفتد.

بنابراین لازم است تا حدودی نیمه خالی لیوان که از قضا سهامداران هم در ان نقش دارند هم دیده شود.

در بازار و در ارزش سهام مولفه ای به نام ارزش ذاتی سهم وجود دارد. از نگاه تحلیلگران بنیادی این ارزش در تعیین قیمت یک سهم بسیار مهم است. از نگاه این تحلیلگران قیمت سهم تمایل به حرکت در محدوده چنین ارزشی دارد. فرمول کلی محاسبه چنین ارزشی بسیار ساده هست و به طور کلی با محاسبه ارزش دارایی یک شرکت و با کم کردن بدیهای شرکت از این ارزش دارایی محاسبه می شود.

اما نکته مهم این است که قیمت سهم بیش از اینکه به ارزش ذاتی فعلی سهم بستگی داشته باشد بلکه از ارزش ذاتی اینده سهم تاثیر می پذیرد.

درواقع ممکن است بسیاری معتقد باشند که در شرایط فعلی سهم با این همه مشکلات چه ارزشی دارد اما انچه که در بازار اتفاق می افتد بر اساس شرایط اتی شرکت خواهد بود. البته نکته ای که نباید فراموش شود این است که قیمت جاری سهم بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و ممکن است حتی با وجود ارزشمندی بالای یک سهم در بازار پایین تر از ان ارزش معامله شود . در واقع در کوتاه مدت بیش از اینکه اخبار واقعی و ارزش ذاتی تعیین کننده باشد بلکه هیجانات سهامداران تعیین کننده است در حالیکه در میان مدت اخبار و ارزش واقعی سهم تعیین کننده تر است.

در نهایت ; فارغ از اینکه وضعیت سهام های تعدیلی چه شده و یا فلان مسئول چه می گوید و فارغ از هرگونه معضل دیگری سهامدار باید بصورت علمی و با مطالعه گزارشات مالی پدیده که از این پس احتمالا شاهد گزارشات دوره ای شرکت در سامانه کدال خواهیم بود موارد رو بررسی کند و از فروش های هیجانی که گذرا خواهد بود دوری کند تا با امدن خبرهای خوب و مثبت بتواند نتیجه این چند سال انتظار رو با سود مناسب ببیند.

از طرف دیگر، توجه داشته باشید با تابلوی قرمز رنگ حال حاضر بازار بورس کشور و ضررهای مکرر سهامداران بورسی در روزها و ماه های اخیر، سهامداران پدیده می توانند با کمی صبر و درایت و همبستگی از منفی خوردن سهمشان جلوگیری کنند و سبب شوند تا پول های زیادی روانه ی این سهم ارزشمند گردد.

تصاویر خبر

نظرات

اصل مطلب همینه که سهامدار علمی عمل کنه ودنبال حرف و حدیث و هیجان نباشه . واقعا ازهمه که تلاش کردند ممنون

با تشکر فراوان از زحمات مسئولین پدیده

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.