مقایسه شمس الشموس با چند شمع مقایسه ای از پایه اشتباه است

  • امتیاز به مطلب (1) نفر

شماره خبر : 1322

مقایسه شمس الشموس با چند شمع مقایسه ای از پایه اشتباه است
جواد محمدیمقایسه شمس الشموس با چند شمع مقایسه ای از پایه اشتباه است

در چند روز گذشته بحثی در خصوص اینکه برخی از پروژه ها یا فعالیت های عمرانی و جذب گردشگری حرم مطهر را تحت شعاع قرار می دهد، مطرح شد. این تفکرات از دوستانی که نیروهای پایبند به ارزش های اسلامی و انقلاب هستند خیلی بعید است. چرا که هر کسی که حداقل شناخت ازمسائل اعتقادی داشته باشد می داند که هیچ شمعی را در کنار خورشید وجود مقدس حضرت رضا(ع) نمیتوان مقایسه کرد و اصل این مقایسه یک مقایسه غلط است.

چرا باید ما هر گونه اقدامی که منجر به جذب زائر امام رضا (ع) می شود را مختل کنیم. مگر زائری که وارد مشهد می شود نیاز به تفریح ندارد. امام بزرگوار بارها در احدایث به تفریح تاکید داشته اند و به عقیده من این تفکر غلط و مقایسه کردن منبع نور با چند شمع واقعا خیلی اشتباه است؛ چرا که پروژه هایی که جذب گردشگر می شود هر اندازه هم بزرگ باشد اما باز هم نمیتواند در برابر حرم مطهر قرار بگیرد.

هر امکان تفرحی که احداث می شود در جهت جذب گردشگر مذهبی است. تفریح خلاف شرع نیست بلکه مطابق با دستورات دین است. این تفکر خیلی غلط است چرا که پروژه ها اگر هزاران شمع هم شوند باز هم نمیتوانند در برابر نور حضرت رضا (ع) قرار بگیرند.

برخی از این افراد به مسائل اعتقادی سطحی و گذرا نگاه می کنند، ما اعتقاد داریم که شمس و الشموس اینجاست و با چند تا پروژه نمی توان با حرم مطهر حضرت رضا (ع) رقابت کند. مردم هم به این موضوع اذعان دارند. در این میان اگر چند پارک آبی و پروژه های گردشگری وجود دارد در جهت جذب گردشگر مذهبی می توان استفاده کرد.
اگر ما برنامه فرهنگی برای ماندگاری زائر نداریم نباید چوب لای چرخ پروژه های عمرانی و تفریحی که در این راستا تلاش می کنند بگذاریم.

محور مشهد امام رضا(ع) بوده و هست، گردشگر مشهد نیز مذهبی بوده و هست. اما متاسفانه میزان ماندگاری زائر در مشهد کم شده است، طبق بررسی ها میزان ماندگاری زائر در حرم حداقل یک ساعت و حداکثر دو ساعت است. اگر در مشهد مرکزی احداث گردد که تفریحات سالم داشته باشد و امکانات تفریحی برای زائر امام رضا(ع) فراهم کند، زیاد شدن این مراکز به نفع زائراست که اوقاتی که در حرم مطهر نیست بتواند به شکل سالم پر کند. وجود این مراکز در واقع به نفع مشهد و اقتصاد این شهر است.

مسئولان باید به جای اینکه بگویند نباشد، بگویند باشد اما آنگونه که ما می گوییم باشد. چه کسی مخالف مراکز سالم تفریحی است؟!

ما اگر اعتقاد داریم که مشهد پایتخت شیعه در جهان اسلام است این شهر باید از جهات مختلف گردشگری قدرتمندتر، برجسته تر و نمونه تر باشد. اگر می گویند پارک آبی جهان باید بهترین و نمونه ترین پارک آبی در شهر مشهد ساخته شود؛ اگر می گویند شهربازی باید بزرگترین و بهترین شهربازی جهان در شهر مشهد ساخته شود؛ تا افتخاری برای شیعه باشد. تا به همگان ثابت شود شیعه کارآمد و توانمند است. اگر شیعه مرکز گردشگری دینی دارد منافاتی با شادی ندارد و رعایت مسائل مذهبی و دینی را هم انجام می دهد. اسلام دین شادی بوده و هست؛ اسلام دین تساهل و تسامح است و دین سختگیری نیست. قرار نیست همه چیز وجود داشته باشد اما در مشهد نباشد، با این رویه و تفکر جوانان را به سمت دیگری هدایت می کنیم که به نفع جامعه نیست.

بنابراین من اعتقاد دارم ساختن شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در هر جهتی که نگاه می کنیم باید فاخر باشد. اگر با چوب لای چرخ گذاشتن هر کار فاخری که در شهر مشهد رخ می دهد حالا به هر علت سیاسی و یا اقتصادی به نفع مشهد نیست؛ البته ما نمی گوییم مردم خلاف شرع و دین عمل کنند بلکه باید شرایطی را فراهم کنیم تا به وظایف دینی عمل کنند و در مراکز تفریحی ما نیز مسائل دینی رعایت شود.

در پایان این موضوع مهم را اشاره کنم که نیازهای تفریحی یک انسان مذهبی و مومن با نیازهای یک انسان غیرمذهبی و دینی فرقی ندارد و چرا ما از انسان های مذهبی فقط توقع داریم که گریه کنند؟! به عقیده من باید مدیریت هیجانات شکل بگیرد. من از شما می پرسم اگر پارک آبی احداث شود و مردم بروند و هیجانات خود را تخلیه کنند، خلاف شرع است؟!

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.