واگذاری مدیریت پروژه در شرایط کنونی به دست منتخبین مجمع عمومی، تصمیمی اشتباه وخطرناک است

مشاور و تحلیل گر در حوزه مدیریت استراتژیک گفت: با وجود اقدامات ارزشمندی که در مدت اخیر در جهت حل مشکلات پدیده انجام شده است؛ اما همچنان واگذاری مدیریت

  • امتیاز به مطلب (2) نفر

شماره خبر : 1406

واگذاری مدیریت پروژه در شرایط کنونی به دست منتخبین مجمع عمومی، تصمیمی اشتباه وخطرناک است


مشاور و تحلیل گر در حوزه مدیریت استراتژیک گفت: با وجود اقدامات ارزشمندی که در مدت اخیر در جهت حل مشکلات پدیده انجام شده است؛ اما همچنان واگذاری مدیریت پروژه به دست منتخبین مجمع عمومی تصمیمی اشتباه و خطرناک است.


واگذاری مدیریت پروژه در شرایط کنونی به دست منتخبین مجمع عمومی، تصمیمی اشتباه وخطرناک است

به گزارش سایت اخبار پدیده دکتر عطاءاله هرندی با بیان اینکه پس از تشکیل ستاد تدبیر و استقرار هیات مدیره جدید، شاهد اقدامات ارزشمندی در پدیده شاندیز بودیم افزود: وزارت کشور و استانداری خراسان رضوی نیز به صورتی کارآمد و اثربخش به پرونده پدیده ورود پیدا کرده است که خوشبختانه منجر به حل شدن بسیاری از مشکلات این پرونده شد.

وی ادامه داد: در مدت اخیر پروژه پدیده شاندیز در مسیر رشد و توسعه خود قرار گرفت که این امر سبب شادمانی و ارتقا روحیه امیدواری در میان سهامداران واقع شد، اما همچنان برگزاری مجمع در شرایط کنونی تصمیمی بسیار خطرناک و مهلک است تا جایی که ممکن است تلاش های صورت گرفته نابود شده و بحران های گذشته باز گردد.

به گفته این مدرس دانشگاه اینکه بسیاری از مشکلات پدیده حل شده و این پروژه روی مسیر مناسبی به سوی توسعه در حرکت است بحثی نیست، اما بنا به دلایل مدیریتی واگذاری مدیریت پروژه به دست منتخبین مجمع عمومی تصمیمی اشتباه و خطرناک است.

وی افزود: تا کنون بسیاری از مشکلات پروژه برطرف شده است، اما این مهم دیگر مشکلات اصلی پدیده را نفی نمی کند. پرونده پدیده هنوز به مسیر عادی خود بازنگشته است که بتوان آن را مختومه اعلان کرد.

دکتر هرندی در خصوص برگزاری مجمع عمومی عنوان کرد: جنس مسائل و مشکلات کنونی پدیده به گونه ای نیست که یک هیات مدیره مستقل بتواند از عهده آن ها برآید و نیازمند

کمک ها، حمایت ها و پشتیبانی جدی وزارت کشور، استانداری و ستاد تدبیر است.
وی تصریح کرد: بدهی های پروژه به شهرداری و سایر نهادها مسائلی هستند که نیاز به حمایت دولت و نهادهای حاکمیتی دارند و از عهده سهامداران خارج است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یکی از خطرات بالقوه جدی در صورت واگذاری مدیریت به سهامداران بحث حاکمیت شرکتی و هزینه های نمایندگی مدیران و هیات مدیره انتخابی خواهد بود. فقدان نظام نامه حاکمیت شرکتی در شرکت های پدیده شاندیز از یک طرف و عدم ورود به بورس و فرابورس و استفاده از نظام نامه های مصوب آن ها نیز از طرف دیگر عواملی است که سبب خواهند شد هزینه های نمایندگی بر پروژه تحمیل شوند.

دکتر هرندی در ادامه خاطر نشان ساخت: چه تضمینی وجود دارد که با انتقال قدرت مدیریتی به سهامداران و عدم کنترل و نظارت دولتی، مجددا از مسیر اصلی خارج نشود و هزینه های نمایندگی سبب کاهش سرمایه و ارزش سهامداران نشود، آیا نظام کنترلی به منظور پیشگیری از بروز هزینه های نمایندگی ناشی از تصمیمات منفعت طلبانه هیات مدیره متشکل در مجمع عمومی داریم.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه هنوز در حال تکمیل است و همچنان نیازمند اخذ تصمیمات استراتژیک است که هر یک به تنهایی می تواند تاثیرات بزرگی داشته باشند، اظهار داشت:
چه تضمینی وجود دارد که کیفیت ساخت و تکمیل پروژه که سود سهام سهامداران در آینده در گرو آن است با منافع گروهی آسیب نبیند. همچنین منابع مالی که به سختی و با جلب توافق کنسرسیوم بانکی تامین شده است، چه تضمینی وجود دارد که به صورت بهینه توسط هیات مدیره انتخابی خرج شود به گونه ای که سبب حداکثر سازی ارزش سهام سهامداران و حفظ
حقوق همه سهامداران پروژه شود.

مشاور و تحلیل گر در حوزه مدیریت استراتژیک افزود: پدیده شاندیز یک شرکت هلدینگ است. مدیریت راهبردی، تدوین و اجرای استراتژی و کنترل در یک شرکت هلدینگ تخصص و حرفه و دانش خود را می طلبد، در حالی چنین ظرفیتی در حال حاضر موجود نیست.

وی در پایان یادآور شد: پروژه پدیده شاندیز، پروژه ای عادی و ساده نیست که بتوان براحتی آن را مختومه اعلان کرد. این پروژه با زندگی، اقتصاد، سب زندگی، فرهنگ و روان مردم یک شهر گره خورده است، در صورت مختمومه اعلان کردن این پروژه بنا بر آنچه استدلال شد، همانند آنچه درگذشته نیز اتفاق افتاد، می تواند به یک بحران برای امنیت ملی تبدیل شود.

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.