تبلیغات، خیلی فراتر از پروژه بود

من در گذشته، یک بار از پدیده کیش و یک بار از پدیده در مشهد بازدید کردم. اگر به مجموعه سخنرانی های بنده طی چند سال گذشته و در کنفرانس های مختلف مراجعه

  • امتیاز به مطلب (1) نفر

شماره خبر : 1408

تبلیغات، خیلی فراتر از پروژه بود
دکتر احمد روستا؛دکترای مدیریت از دانشگاه برادفورد انگلستان


من در گذشته، یک بار از پدیده کیش و یک بار از پدیده در مشهد بازدید کردم. اگر به مجموعه سخنرانی های بنده طی چند سال گذشته و در کنفرانس های مختلف مراجعه کنید، ملاحظه می کنید که از چند سال پیش، تعدادی علامت سؤال در مورد شیوه مارکتینگ پدیده ایجاد کرده بودم. این حرکت شدید تبلیغاتی، در جامعه ای مثل ایران که بعضی آماده هستند هر پرنده ای را که در حال اوج گرفتن است، بزنند، روش غلطی بود. البته با شناختی که من از مدیر سابق پدیده داشتم، می دانستم که وی، در زندگی خود به تبلیغات اعتقاد دارد و اینگونه عملکرد او، چندان هم دور از ذهن نبود.


تبلیغات، خیلی فراتر از پروژه بود

روش پروپاگاندا در پدیده، به اندازه ای شدید بود که مردم، به جای آن که کارهای انجام شده در پدیده را ببینند، نگرانی ها را می دیدند. پیشرفت های چشمگیر از نظر اجرای پروژه ها و انجام فعالیت ها، در نظر مردم کمرنگ بود و بمباران تبلیغی، به عنوان عاملی نگران کننده دیده می شد. تبلیغات، خیلی فراتر از پروژه بود. اینگونه تبلیغات شدید، در جامعه ای نظیر ایران که اختلاف طبقاتی در آن زیاد است، به جای آن که نشان دهنده پیشرفت باشد، مترادف وجود مشکل است.
هر چند که هدف مدیران پروژه، جلب مشارکت بیشتر بود، اما به لحاظ روانشناسی جامعه ایرانی، باید بازنگری جدی در روند تبلیغات انجام می شد و یا حداقل، نوعی تنوع و تغییر در آن پدید می آمد.
وقتی هم که مردم به سمت پدیده می آمدند، با نوعی نگرانی نسبت به آن برخورد می کردند و در کنار منافعی که از پدیده به دست می آوردند، نگران آینده کار خود نیز بودند. خودشان هم می دانستند که حرکت آنها مبتنی بر ریسک است. اما چون شروعی خوب داشت، امیدوار بودند که می توانند برنده میدان باشند و سرمایه آنها هم از بین نمی رود. لذا غرق در درآمدها شدند.
در ادامه راه نیز نه تنها در استراتژی مارکتینگ پدیده تغییری ایجاد نشد، بلکه بمباران تبلیغاتی آن، بیشتر هم شد. ضمن این که در ایران، پدیده ای به نام "بغض موفقیت" نیز وجود دارد که بر مبنای آن، برخی نسبت به موفقیت دیگران، حتی اگر رقابتی نیز با آنها نداشته باشند، ناراحت هستند و سعی می کنند این بغض خود از موفقیت آنها را به گونه ای برطرف کنند.
متأسفانه، مدیران پدیده، غرق در فعالیت های تبلیغاتی خود بودند و این موارد را نادیده گرفتند و بالاخره هم با مشکل مواجه شدند. اما در حال حاضر نیز نیاز به انجام بازنگری روی استراتژی ها و مدیریت پروژه وجود دارد.
مدیران پدیده باید مراقب باشند و از وجود مشاوران مناسب در همه ابعاد بهره گیرند. مشاورانی کارآمد که مدیران، به آنها اعتقاد و اعتماد داشته باشند و از سوی دیگر، آنها نیز بر مبنای واقعیت های موجود و نه آنچه خوشآیند مدیران است، به آنها مشورت بدهند.

خاطر نشان می کند جناب آقای دکتر احمد روستا عضو انجمن علوم مدیریت ایران، استادیار بازنشسته و عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی تهران، دارای بیش از ٣٠ سال سابقه تدریس، تحقیق و مشاوره در امور مدیریت، بازاریابی، عضو هیئت تحریریه مجلات اقتصاد ایران، بررسی های بازرگانی، بازاریابی، اقتصاد، کمال مدیریت، تبلیغات، پیام صادرات، تجارت امروز، استاد مدعو دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، علم و صنعت، امیرکبیر، تربیت مدرس و ... نیز می باشند.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.