پدیده، با مدیریت صحیح منابع مالی پیش می رود

تشکیل و واریز مبالغ کنسرسیوم بانکی به پدیده شاندیز نشان از مدیریت صحیح منابع مالی است. همچنان که اخذ وام از بانک و تشکیل کنسرسیوم بانکی یکی از روش های

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 1412

پدیده، با مدیریت صحیح منابع مالی پیش می رود
عطاءا.. هرندی؛ مشاور و مدرس دانشگاه در حوزه مدیریت استراتژیک


تشکیل و واریز مبالغ کنسرسیوم بانکی به پدیده شاندیز نشان از مدیریت صحیح منابع مالی است. همچنان که اخذ وام از بانک و تشکیل کنسرسیوم بانکی یکی از روش های تامین مالی موفق در پروژه پدیده به شمار می رود، خوشبختانه در دوره مدیریت فعلی پروژه این راهکار با پیگیری مستمر هیأت مدیره پدیده با موفقیت به نتیجه رسید.


پدیده، با مدیریت صحیح منابع مالی پیش می رود

علاوه بر این شرکتی همانند پدیده شاندیز از راه های متنوعی می تواند تامین مالی کند، انتشار سهام و فروش آن یکی دیگر از راه های افزایش سرمایه است، ضمن اینکه این مدل جذب سرمایه در دوره مدیریت قبل انجام شده است.
در حال حاضر به دلیل تشکیل صف فروش و از دست رفتن اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی، انتشار سهام و فروش آن نمی تواند کارآمد باشد همچنین شرکت های تامین سرمایه برای پروژه سرمایه نمی آورند، بلکه کمک به فروش اوراق بهادار می کنند.

همکاری با یک شریک تجاری نیز راهکار دیگری برای تأمین مالی پروژه است، البته این راهکار نیازمند این است که پروژه از شفافیت کافی برخوردار باشد و شریک تجاری پیدا شود که تمایل به همکاری و سرمایه گذاری در پروژه را داشته باشد.
انتشار اوراق بهادار و فروش آن از طریق شرکت های تأمین سرمایه نیز گزینه دیگری به منظور تامین مالی پروژه است، در حالی که در شرایط فعلی تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار و فروش آن به وسیله شرکت های تأمین سرمایه مصلحت پروژه نیست.

اوراق تنوع بسیاری دارند که درشرایط فعلی شاید بهترین آن ها برای پروژه پدیده اوراق اجاره باشد، برای موفقیت اوراق اجاره باتوجه به نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری بانک ها و سایر اوراق موجود در بازار، حداقل می بایست کوپن ٢٠ درصد سود را در نظرگرفت که با در نظر گرفتن کارمزد شرکت تامین سرمایه، در واقع انتشار اوراق اجاره حدود ٢۴ درصد برای پروژه و سهامداران هزینه خواهد داشت.

این رقم هزینه تأمین مالی در شرایط فعلی اقتصاد و باتوجه به شرایط فعلی پروژه و فقدان سودآوری نمی تواند به نفع پروژه و سهامداران باشد. علاوه بر این انتشار اوراق فرآیند زمانبری است و حداقل ۶ ماه از شروع کار زمان خواهد برد.

نکته دیگری که انتشار اوراق و ورود شرکت های تامین سرمایه مناسب را غیر قابل توجیه می کند، پرداخت سود اوراق به صورت ماهانه یا حداکثر هر سه ماه یکبار است. پرداخت سود با توجه به اینکه پروژه پدیده به درآمدزایی نرسیده است و هنوز تبلیغات و ترمیم برند آن به منظور فروش مجدد واحد های تجاری و اقامتی در ابتدای راه است، تصمیم بهینه ای نخواهد بود.

انتشار اوراق در کوتاه مدت نیز ممکن است بدلیل تاثیرات روانی ناشی از افزایش جریانات نقدی و راه اندازی پروژه، بر قیمت بازار سهام تاثیراتی کوتاه مدت و مقطعی داشته باشد اما در بلند مدت به نفع پروژه و سهامداران نخواهد بود.

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.