تهدید یا فرصت اقتصادی درکلان شهرها

  • امتیاز به مطلب (2) نفر

شماره خبر : 1430

مجتمع های بزرگ تجاری؛
تهدید یا فرصت اقتصادی درکلان شهرها
تعقیبی، اقتصاددان.تهدید یا فرصت اقتصادی درکلان شهرها

در جوامع امروزی و در کلان شهرها همان قدر که به بافت سنتی نیاز داریم، به بافت مدرن نیز نیازمندیم. در واقع وجود مجتمع های تجاری که امروزه یکی پس از دیگری در شهرهای بزرگ و حتی کوچک احداث می شود، نشان از رغبت و تمایل مردم به خرید از مجتمع های بزرگ است. به عبارت دیگر مشتریان ترجیح می دهند در بازه زمانی مشخص و تعیین شده از یک مجتمع خرید، تمامی نیازها و اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند.

حال در این شرایط بدلیل اینکه بتوانیم مجتمع های بزرگ تجاری متعدد مثل پدیده داشته باشیم و نیاز و خواست مردم را در یک مجتمع برآورده کنیم، می بایست به زیانی که بافت سنتی از این رویکرد می برد نیز توجه کرد.

درکشورهای اروپایی نیز هم اکنون بازارهای سنتی جمع شده است. اما با در نظرگرفتن کمترین لطمه و زیان های جبران ناپذیر به سوپرهای سنتی، در مراکز تجاری بزرگ امکانات و شرایط خاصی برای سوپرمارکت های محلی و بومی در نظر می گیرند.

در این شرایط که خواست همه جوامع به وجود مجتمع های تجاری بزرگ است، به لحاظ اقتصادی برای شهرنشینان منفعت دارد. چنین مجتمع هایی از همان ابتدا که پایه ریزی می شوند سبب ایجاد اشتغال کلان می شوند و این اشتغال نیز به صورت بلندمدت تا زمانی که به بهره برداری کامل برسد، ادامه دارد.

از سوی دیگر مادامی که مجتمع های بزرگ تجاری در شهرها فعالیت می کنند، صاحبان مشاغل متعددی در آن ها مشغول به کار می شوند و همچنین از امکانات بهتر و بیشتری برخوردار می شوند. ضمن اینکه به دلیل فراوانی، تنوع و تعدد کالاهای مختلف مشتریان حق انتخاب بالاتری نسبت به خرید در فروشگاه های کوچک را می یابند.

عرضه بالا رود تقاضا هم به تناسب بالا می رود تصور کنید وارد هایپر بزرگی می شوید و تصمیم به خرید دو قلم کالا دارید حال با دیدن دیگر محصولات، تعداد کالای درخواستی شما افزایش یافته و به همین ترتیب سطح نیاز فراتر می رود.

به بیان جامعه شناسی تقاضا و خواست مشتری از فراوانی و عرضه کالا در هایپرهای بزرگ تاثیر می پذیرد. این تاثیر ضمن اینکه ممکن است فرهنگ مصرف گرایی را در جامعه بوجود آورد از سوی دیگر با تزریق فرهنگ استفاده بهینه و درست به مشتریان، سبب افزایش تولید و اشتغال در شهرها می شود.

از سوی دیگر بنا به تعاریف اقتصادی باید تقاضایی وجود داشته باشد تا عرضه ای صورت گیرد و این اصل با تعریف جامعه شناسی در تناقض است.

حال با توجه به شرایطی که در کشور ایجاد شده است تقاضای بالای مردم به خرید و از سوی دیگر ظرفیت فراوانی تولید در کشور باید به سمت صادرات پایدار برویم.در این شرایط ضمن اینکه با تولید و عرضه فراوان محصولات متعدد به سلیقه مشتریان احترام گذاشته و به آن ها حق انتخاب می دهیم، با صادرات محصولات نیز زمینه اشتغالزایی در کشور را نیز فراهم آورده ایم.

به طور قطع یکی از فعالیت های ارزشمند پدیده در گذشته نه چندان دور ورود تولیدکنندگان داخلی و ایجاد اشتغال برای آنان بود و بنا به گفته رهبری که امسال را به تولید و اشتغال عنوان دادند به طور قطع پدیده با بازگشت به دوران طلایی خود همچنان می تواند تاثیر گذار باشد.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.