مشکلات بازار سهام متاثر از نوسانات بازار سرمایه است

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی با بیان اینکه بازار سرمایه یک رکن اقتصاد در کشور به شمار می آید، گفت: در ایران به دلایل مختلف بازار سرمایه

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 1435

عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی:
مشکلات بازار سهام متاثر از نوسانات بازار سرمایه است


عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی با بیان اینکه بازار سرمایه یک رکن اقتصاد در کشور به شمار می آید، گفت: در ایران به دلایل مختلف بازار سرمایه دستخوش نوسانات و تغییرات زیادی است.


مشکلات بازار سهام متاثر از نوسانات بازار سرمایه است

به گزارش سایت اخبار پدیده، دکتر محمد قلی یوسفی افزود: متغیرهایی که در دیگر کشورها بر بازار سرمایه اثر می گذارند، در ایران به مراتب اهمیت کمتری دارد. بنابراین عوامل تعیین کننده در بازار سرمایه ایران متفاوت است.

دکتر یوسفی سیاست گذاری، نا اطمینانی هایی که در ارتباط با تحریم های بین المللی است، نوسانات نرخ ارز، دستکاری و بازی با سود بانکی، ابهام در سیستم پولی وبانکی، بازده پائین در بخش های تولیدی و بازده بالا در بخش های تجاری و خدماتی را از جمله مواردی دانست که بر بازار سرمایه ایران تاثیر گذار است و افزود: از آنجایی که درآمد بخش های تجاری بالاست، بازدهی بالا را سبب می شود، بنابراین منابع به بخش های واردات و تجارت در خدمات سوق پیدا می کند.

این اقتصاددان عنوان کرد: در بخش های تولیدی به دلیل بازدهی پائین و هزینه بالا نااطمینانی در سرمایه گذاری وجود دارد، در چنین شرایطی بی اعتمادی به بازدهی سهام بالا رفته و تغییرات زیاد در بازار بورس را نتیجه می شود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذارانی که می خواهند وارد بازار سهام شوند و سهام خریداری کنند، نگران هستند که برخی بازارها تغییرات زودگذر داشته و ریسک بازار سهام افزایش یابد، افزود: این موضوع در حالی اهمیت بیشتری می یابد که ریسک سرمایه گذاری در بانک ها کمتر و مردم بیشتر در بانک ها سرمایه گذاری می کنند.

دکتر یوسفی خاطرنشان کرد : در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت بازار سهام رونق پیدا کند، اشکال دیگر اینکه بانک مرکزی به جای نظارت بر سیستم پولی و بانکی به طور قطع وارد رقابت بخش خصوصی شده و نرخ سود بانکی را افزایش داده تا منابع را از دیگر بخش ها جذب کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه ...فروش اوراق مشارکت را رقیبی ناسالم برای بازار سرمایه دانست و افزود: با فروش اوراق مشارکت منابع از بازار سرمایه و سهام گرفته می شود و به سمت منابع پولی و بانک ها سوق پیدا می کند.

دکتر یوسفی بخشی دیگر از مشکلات بازار سهام را مرتبط با سیاست های کلان کشوری دانست و عنوان کرد: نا اطمینانی ها در زمینه سیاست های کلان سرمایه گذاری، تحریم ها و مسائل سیاسی در روابط بین الملل همه و همه بر حضور در بازار سهام و سرمایه تاثیر می گذارد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.