بازگشت اطمینان به سیستم بانکی و سرمایه گذاری، رونق بازار سهام پدیده را نیز نتیجه می دهد

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی گفت: میزان اعتماد مردم به سرمایه گذاری در ایران به صورت مستقیم با سودآوری و تضمین سرمایه گذاری ارتباط دارد

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 1445

در گفت وگو با استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی:
بازگشت اطمینان به سیستم بانکی و سرمایه گذاری، رونق بازار سهام پدیده را نیز نتیجه می دهد


عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی گفت: میزان اعتماد مردم به سرمایه گذاری در ایران به صورت مستقیم با سودآوری و تضمین سرمایه گذاری ارتباط دارد.


بازگشت اطمینان به سیستم بانکی و سرمایه گذاری، رونق بازار سهام پدیده را نیز نتیجه می دهد

دکتر محمد قلی یوسفی با بیان اینکه سیاست های کلان اقتصادی در کشور، تحریم ها و مسائل سیاسی در روابط بین الملل و بسیاری عوامل دیگر در میزان رغبت مردم به سرمایه گذاری در بازار بورس تاثیرگذار است، افزود: مردم قبل از هر چیز در سرمایه گذاری به میزان سود آوری و تضمین سرمایه خود می اندیشند، بنابراین در سال های اخیر با وجود مشکلات سرمایه گذاری در ایران از جمله مشکلات پدیده شاندیز شاهد کاهش سرمایه گذاری در بازار بورس و نوسانات آن بوده ایم.

وی عنوان کرد: چنانچه فعالیت های اقتصادی بتواند سرمایه گذار را به نوعی اقناع کند و رضایت نسبی نتیجه دهد، رفته رفته منابع مالی و سرمایه گذار به سمت فعالیت های اقتصادی پدیده جذب می شود.

استاد دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی همچنین به بی ثباتی در سیستم پولی و بانکی به عنوان یکی دیگر از مشکلات بازار بورس اشاره کرد و افزود: این مشکل بر میزان رغبت به مشارکت در سرمایه گذاری تاثیر مستقیم می گذارد.

دکتر یوسفی ادامه داد: مشکل بی ثباتی در سیستم پولی و بانکی تنها به سیستم بانکی محدود نمی شود، مردم چنانچه از یک بنگاه اقتصادی ناراضی باشند، قطعا بر دیگر بخش های سرمایه گذاری در کشور تاثیر می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین فراهم شدن شرایط فعالیت های اقتصادی و راضی کردن سرمایه گذار به تنهایی کافی نیست، دولتمردان و مسئولین پولی و بانکی نیز می بایست به مردم اطمینان دهند که سرمایه گذاری در بازار بورس مانند پدیده علاوه بر ریسک پائین، سودآوری بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: همانطور که تا کنون مشکلات پدیده توسط دولت وستاد تدبیر در حال پیگیری بوده است، در شرایط کنونی نیز به منظور جذب سرمایه گذار بیشتر می بایست بیش از این دنبال شود.

استاد دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی با بیان اینکه بر این اساس می توان انتظار اعتماد از سوی مردم به لحاظ حضور فعال در بازار سهام را داشت، اضافه کرد: این مهم مستلزم اقداماتی است که از جانب دولت و سایر دستگاه ها می بایست صورت گیرد تا علاوه بر بازگشت اطمینان به سیستم بانکی و سرمایه گذاری، بازار بورس نیز رونق گیرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.