دولت یا سرمایه گذار، کدام یک به کار پدیده می آیند؟!

سال ٩٣ مسائل زیادی باعث شد که شرکت پدیده دچار بحران شود؛ از مجوزهای گرفته نشده بگیرید تا اقدامات غیرقانونی ریز و درشتی که مدیران وقت انجام داده بودند

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 1514

کارشناسان و متخصصان اقتصادی پاسخ می دهند؛
دولت یا سرمایه گذار، کدام یک به کار پدیده می آیند؟!


سال ٩٣ مسائل زیادی باعث شد که شرکت پدیده دچار بحران شود؛ از مجوزهای گرفته نشده بگیرید تا اقدامات غیرقانونی ریز و درشتی که مدیران وقت انجام داده بودند و گریبانگیر پروژه و سهامداران شد.


دولت یا سرمایه گذار، کدام یک به کار پدیده می آیند؟!

به گزارش سایت اخبار پدیده، سال ٩٣ مسائل زیادی باعث شد که شرکت پدیده دچار بحران شود؛ از مجوزهای گرفته نشده بگیرید تا اقدامات غیرقانونی ریز و درشتی که مدیران وقت انجام داده بودند و گریبانگیر پروژه و سهامداران شد.

بعد از حدود دو سال با انتخاب هیئت مدیره مشکلات آنقدر زیاد بود که غیر از کمک های دولتمردان و حتی مجلسیان نمی شد امیدوار به مرتفع شدن آن همه مشکلات بود؛ که البته دولتی ها هم با تشکیل ستاد تدبیر با حضور مسئولان استانی و کشوری و با ریاست استاندار مشکلات پدیده را اولویت بندی کردند و یکی پس از دیگری در دستور کار مجلس و دولتی ها قرار دادند.

موضوع به حدی جدی شد که با دستور رئیس جمهور، رحمانی فضلی وزیر کشور با انتخاب نماینده رسمی دولت یعنی دکتر دین پرست، به طور جد پیگیر حل مسائل و مشکلات پدیده، گرفتن مجوزها و حتی تامین پول برای آغاز پروژه شد.

بعد از حدود یک سال بیش از ٣٠ مورد مشکل ریز و درشتی که پدیده داشت با مساعدت های دولت و پیگیری نمایندگان مجلس حل شد؛ گرفتن پایانکار، مجوز ساخت و ساز آپارتمان های میان مرتبه، منع تعقیب از وزارت کشاورزی، حل بدهی های دارایی و ... از جمله این اقدامات مهم بود.

مشکلات پدیده طی یک سال گذشته هر روز کمتر و کمتر شد تا جایی که دین پرست اعلام کرد که پدیده دیگر مشکلی ندارد و از این به بعد تصمیم گیری در خصوص سایر امور جاری در پدیده برعهده ستاد تدبیر استان است.

بعد از کنار کشیدن دولت، برخی از سهامداران به تصور اینکه دولت به خاطر مانور تبلیغاتی در برهه از زمان به کمک پدیده ای ها آمده و اکنون با روی کار آمدن مجدد دولت پا پس کشیده است، اعتراضات زیادی داشتند، تا جایی که سرمایه گذارانی که به تصور آرامش و امنیت مالی در پدیده برای سرمایه گذاری پا جلو گذاشته بودند مجدد خود را تا موقعیت مناسب عقب کشیدند.

با کم شدن کمک های دولت، ستاد تدبیر نیز هیئت مدیره جدیدی با ریاست زارع صفت مشاور استاندار و رئیس سابق میراث فرهنگی و گردشگری استان تشکیل داد و تمامی تصمیم گیری ها را برعهده هیئت مدیره شرکت البته تحت نظارت کمیته اجرایی ستاد تدبیر نهاد.

در این میان نیز باز هم با پیگیری های مصرانه هیئت مدیره، ستاد تدبیر و شخص دین پرست درصدی از کنسرسیوم به حساب بانک صادرات به عنوان بانک عامل واریز و ساخت وسازهای آپارتمان های میان مرتبه با حضور ۴ شرکت مطرح کشور آغاز شد.

اما اکنون این سوال مطرح است که آیا پدیده باز هم به کمک های دولت نیاز دارد یا حضور سرمایه گذار چاره روند کند پیش رفتن پروژه است؟

سوالی که جوابگوی آن دو گروه از افراد هستند، گروه اول سهامداران شرکت پدیده که معتقدند که دولت باید تا انتها پای اشتباهات مدیران سابق بماند و سرمایه گذار را نیز دولت باید راغب به سرمایه گذاری در پدیده نماید و گروه دوم اقتصادانان و مسئولان کشوری که اعتقاد دارند که دولت کار خود را انجام داده و در حال حاضر فقط سرمایه گذار به درد پدیده می خورد و با تزریق پول، پدیده می تواند همانند سابق پیشرفت فیزیکی خوبی به لحاظ عمرانی داشته باشد.

کمک های دولت لازم اما کافی نیست

حمید صافدل یکی از مقام های دولتی سابق و نماینده وزارت بازرگانی در اتاق بازرگانی تهران یکی از کارشناسانی است که معتقد است «در فضای کسب و کار و اقتصادی حمایت ها و کمک های دولتی برای تحقق وعده هایی که داده شده لازم و ضروری است اما به تنهایی کافی نیست، پدیده نیز در کنار کمک های دولتی باید جذب سرمایه گذار نیز داشته باشد.» وی همچنین شرایط پدیده را که باعث اثرات منفی بر روی ذهنیت سرمایه گذاران و بی اعتمادی آن ها شده است در پس زدن سرمایه گذار بسیار تاثیرگذار می داند و نتیجه این عمل را راه دراز و سخت هیئت مدیره پدیده شاندیز در جذب سرمیه گذار عنوان می کند و معتقد است «سرمایه گذار باید از حمایت دولت و فضای قانونی که برای پدیده اطمینان خاطر داشته باشد؛ ضمن اینکه در فضایی که عدم اطمینان و ناآرامی وجود دارد سرمایه گذار راغب به سرمایه گذاری نخواهد بود.»

دولت می تواند پدیده را همراهی نماید اما فقط سرمایه گذار می تواند به پدیده کمک کند

سید کاظم دوست حسینی معاون سابق وزیر بازرگانی و رئیس سابق سازمان توسعه تجارت نیز با اشاره به اینکه پدیده در تبلیغات مجدد خود که نوید آغاز دوباره را می دهد با شعار «پدیده در مسیر قانونی» بسیار در اذهان تاثیر مثبت گذاشته است و تصریح می کند «هیچ کس نمی خواهد بداند که پدیده چه شد و چه اتفاقی برایش افتاد اما اکنون که دوباره این باور مثبت در بین سهامداران ایجاد گردیده، بار سنگینی بر روی دوش هیئت مدیره و مخصوصا مسئولان است که این باور را با بهره برداری و افتتاح حتی بخش کوچکی از پروژه حفظ کنند.»

وی معتقد است «در حال حاضر دولت فقط می تواند شرکت پدیده را همراهی کند تا پدیده به دست سرمایه گذار برسد. این همراهی را نیز می تواند از طریق منابعی که در اختیار دارد انجام دهد.»

به اعتقاد دوست حسینی «بسیاری از شرکت ها توسط دولت تاسیس می شود و وقتی به سوددهی برسند به بخش خصوصی واگذار می شود. بر همین اساس دولت می تواند با نگاه به گسترش و توسعه بخش خصوصی، با پدیده همراهی کند.»

دوست حسینی همچنین اعتقاد دارد که دولت باید از اختیارات خود استفاده کند و برای جبران خسارت سهامداران پدیده، این شرکت را وارد بورس کند تا هر چه زودتر به سودآوری برسد.

سرمایه گذار دو بال پرواز برای پدیده نوپا

با این حال بر خلاف آنچه به نظر میرسد، دولت نه تنها پا پس نکشیده بلکه هنوز هم ستادی که از ابتدا تشکیل داده پا برجاست و تا بهره برداری کامل پروژه در کنار سهامداران خواهد بود. در مقابل نیز حضور سرمایه گذار نیز یک اصل و ضرورت است که با آرام شدن جو منفی که توسط برخی از عوامل دست نشانده که خود را سهامدار معرفی می کنند، باید صورت بگیرد.

با این همه آنچه مهم به نظر میرسد آرام شدن جو روانی برای حضور سرمایه گذار است، سرمایه گذاری که در حال حاضر بیشتر از هر ارگان و فردی، پدیده به آن نیاز دارد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.


نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.