طرح راهبردی پدیده باید در نقشه گردشگری استان دیده شود

عضو هیات علمی مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود با اشاره به پتانسیل و ظرفیت گردشگری منطقه شاندیز، گفت: سالانه چند میلیون گردشگر از سرتاسر کشور و شهر م

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 1528

طرح راهبردی پدیده باید در نقشه گردشگری استان دیده شودعضو هیات علمی مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود با اشاره به پتانسیل و ظرفیت گردشگری منطقه شاندیز، گفت: سالانه چند میلیون گردشگر از سرتاسر کشور و شهر مشهد به منظور بهره مندی از امکانات، جاذبه های گردشگری و سیاحتی به این منطقه سفر می کنند.


طرح راهبردی پدیده باید در نقشه گردشگری استان دیده شود


به گزارش سایت اخبار پدیده، دکتر فرید جواهرزاده با بیان اینکه جایگاه شرکت پدیده در جذب این گردشگران و افزایش ماندگاری آنها قطعا تاثیرگذار است، اظهار کرد: مجموعه پدیده مانند مظروفی در ظرفی به نام شاندیز است که متاسفانه این ظرف و مظروف با هم مطابقت ندارد و به تعبیر دیگر پدیده، ظرف خود را دربرگرفته و حتی می توان گفت از آن بزرگتر شده است.
وی با طرح این سوال که در حال حاضر آیا شاندیز در پدیده است یا پدیده جاذبه و منبعی داخل شهر شاندیز محسوب می شود، خاطرنشان کرد: اگر بپذیریم که در وجه اول گردشگری شاندیز وجود دارد و شرکت پدیده با پتانسیل خود به جذب گردشگر می پردازد، این موضوع به تنهایی در حکم یک جاذبه منحصر به فردیست که افزایش مسافر را به همراه خواهد داشت و حتی بخش قابل توجهی از اوقات فراغت مجاورین را نیز به خودش اختصاص می دهد. منتها عکس آن، تناقضاتی دارد که رفع آن نیازمند یافتن مدل یا راهکاری جهت تناسب این مظروف و ظرف می باشد. چراکه متناسب با تداوم رشد پدیده، رشد ظرفیت گردشگری منطقه شاندیز امریست ضروری.
مشاور سابق معاونت گردشگری کشور در ادامه از مولفه های حمل ونقل، اقامت و پذیرایی، جاذبه ها، راهنما-گشت و خرید به عنوان شش مولفه اصلی گردشگری نام برد و گفت: این مولفه های شش گانه ارکان اصلی گردشگری را تشکیل می دهند که توجه به آنها برای ایجاد تناسب مطرح شده و رشد منطقه گردشگری شاندیز حایز اهمیت است.
او با اشاره به دورنما و چشم اندازی که برای پدیده شاندیز ترسیم شده است، اظهار کرد: در راستای رشد مولفه های گردشگری منطقه شاندیز، باید دید آیا در حال حاضر راه های ارتباطی و جاده ای آن ظرفیت مورد نیاز برای حمل ونقل حجم قابل توجه گردشگر را دارد؟ و یا واحدهای اقامتی و هتل های این منطقه قادر به ارایه امکانات و خدمات مورد نیاز این گردشگران است؟
جواهرزاده افزود: اگر امکانات موجود کفایت می کند که ایرادی مطرح نیست منتها در حال حاضر ظرفیت شاندیز بسیار محدودتر از پتانسیل مورد نیاز گردشگری پدیده می باشد و رشد تمامی مولفه ها در ابعاد مختلف آن ضروری است.
این عضو انجمن علمی گردشگری کشور از سازمان های دولتی، انجمن های علمی و بخش خصوصی به عنوان سه ضلع هرم فعالیت کنشگران و فعالان گردشگری نام برد و گفت: سازمان های دولتی سیاست گذار و برنامه ریز هستند، انجمن های علمی در حوزه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی فعالیت دارند و بخش خصوصی بازوی اجرایی می باشد. به عبارت دیگر محققین و انجمن های علمی می توانند بسترهای مناسب را شناسایی کنند و مجموعه های خصوصی مانند پدیده این برنامه ها را در راستای توسعه گردشگری در سطح کشور اجرایی می کنند.
جواهرزاده افزود: برای شرکت پدیده شاندیز باید طرح راهبردی تعریف شود و این طرح در نقشه گردشگری استان دنبال شود تا این شرکت در چارچوب آن به وظایف خود عمل کند.
وی در پایان با تاکید بر اینکه یکی از راهکارهای توسعه و موفقیت شرکت پدیده در نگاه مدیریتی از نوع خصوصی است، بیان کرد: تعداد بالای سهامدار پدیده نقطه قوت آن می باشد و نسبت به آینده این شرکت می توان امیدوار بود مشروط به اینکه نگاه مدیریتی حاکم بر آن نگاه دولتی نباشد و مدیریت خصوصی قطعا پدیده را به روزهای اوج خود باز می گرداند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.