مصاحبه اختصاصی با مدیرعامل گروه شرکتهای پدیده/ قسمت سوم

افزایش سرمایه دومی در قالب مجمع فوق العاده شرکت ابنیه و ساختمان مطرح شده است، در خصوص این افزایش سرمایه هم توضیحاتی برای سهامداران ارائه نمایید. شرک

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 1670

مصاحبه اختصاصی با مدیرعامل گروه شرکتهای پدیده/ قسمت سوم


افزایش سرمایه دومی در قالب مجمع فوق العاده شرکت ابنیه و ساختمان مطرح شده است، در خصوص این افزایش سرمایه هم توضیحاتی برای سهامداران ارائه نمایید.
شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز همواره به عنوان شرکت مادر، منابع و دارایی های را در اختیار شرکت اصلی که ابنیه و ساختمان باشد، قرار داده است.افزایش سرمایه در این مرحله با هدف اصلاح نسبت مالکانه برای استفاده از خطوط اعتباری بانکی و همچنین برای تامین نظر بازرس قانونی و حسابرس مبنی بر اینکه مطالبات حال شده تبدیل به سرمایه شود و انتقال مطالبات حال شده به بخش حقوق صاحبان سهام با مجوز و مصوبه مجمع عمومی انجام شده است. البته این افزایش سرمایه برای اصلاح ساختار مالی شرکت نیز می باشد. بدین معنی که نسبت بدهیهای شرکت با توجه به انتقال بدهی ها به سرمایه کاهش یافته و توان و امکان استفاده از منابع مالی را تسهیل نماید.


مصاحبه اختصاصی با مدیرعامل گروه شرکتهای پدیده/ قسمت سوم


این افزایش سرمایه از چه منبعی انجام می گیرد؟

افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران انجام خواهد شد که این مطالبات عمدتاً در سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ و در نتیجه تامین نقدینگی توسط شرکت توسعه به شرکت ابنیه به منظور اجرای پروژه ها صورت گرفته است.

درصد این افزایش سرمایه چقدر است؟

در این مرحله افزایش سرمایه ۴۰ درصد سرمایه ثبت شده فعلی است. سرمایه ثبت شده فعلی ۱۱۲۵۰ میلیارد ریال است که ۴۰ درصد این سرمایه مبلغ ۴۵۰۰ میلیارد ریال می باشد و در نتیجه بعد از اجرایی شدن و طی مراحل ثبت، سرمایه ی شرکت به مبلغ ۷۵۰ ۱۵ میلیارد ریال خواهد رسید
اثر وضعی افزایش سرمایه بر سهام و شرکت چه خواهد بود؟

اولین اثر افزایش سرمایه رقیق شدن تعداد سهام شرکت است و در نتیجه قیمت تئوریک در بازار تغییر خواهد کرد. اثر دیگر افزایش سرمایه اصلاح نسبت بدهی و نسبت مالکانه شرکت است که وضعیت مناسب‌تری را از نقطه نظر سرمایه گذاری در شرکت فراهم می نماید. در نتیجه تغییر در قیمت تئوریک سهام، قیمت معاملاتی سهام نیز تغییر می‌یابد و حجم معاملات افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه امکان جذب سرمایه های خرد را نیز بیشتر از پیش فراهم نموده و نقدشوندگی سهام را افزایش میدهد.

کیفیت و چگونگی اجرای افزایش سرمایه به چه صورتی خواهد بود؟

گزارش توجیهی در هیئت مدیره دو شرکت ابنیه و توسعه مطرح و تصویب شده است و نهایت بایستی در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ابنیه و ساختمان تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.
افزایش سرمایه می تواند با آورده سهامداران و یا به عنوان سهام جایزه انجام گیرد.
با توجه به شرایط زمانی پیش از عید و فصل هزینه سهامداران و نظر به شرایطی که طی این سه سال بر سهامداران گذشته است و در جهت اعتماد سازی و تثبیت حقوق سهامداران، مجمع می‌تواند به مثل افزایش سرمایه دوره چند ماه پیش و بدون لزوم آورده سهامداران و از محل دین مذکور، افزایش سرمایه بدهد و سهامداران یکبار دیگر یک سهام جایزه را دریافت نمایند.
مجمع عمومی فوق العاده همچنین میتواند اختیار اجرای افزایش سرمایه را به کیفیتی که معین می کند، به هیئت مدیره واگذار کند تا بعداً و در شرایط مقتضی انجام گیرد.
پیشنهاد این است که مجمع گزینه افزایش سرمایه #بدون_آورده_سهامداران را انتخاب کند که از سوی سهامداران نیز مورد مطالبه است و فضای مناسب تری را در حوزه سهام و سهامداری ایجاد خواهد کرد و مشکلات در نظر گرفتن حق تقدم و همچنین پذیره نویسی و اطلاع رسانی برای مجموعه بزرگ سهامداران را نخواهد داشت.
افزایش سرمایه می تواند به دو صورت انجام گیرد: در حالت اول اجرای افزایش سرمایه بلافاصله پس از برگزاری مجمع است که اثر قیمتی را بلافاصله بر قیمت خواهد گذاشت و احتمال افزایش عرضه را در پی خواهد داشت. درحالت دوم این است که عملی شدن افزایش سرمایه در اختیار هیئت مدیره قرار گیرد و در زمان مناسب انجام شود. در این حالت با توجه به اینکه امید کسب سود در سهامدار ایجاد می گردد، قیمت معاملاتی و حجم تقاضا در بازار افزایش یافته و موجبات سرمایه‌گذاری جدید را برای سهامداران فراهم می نماید. ضمن اینکه افزایش نقدشوندگی را نیز در پی خواهد داشت.

برای حفظ قیمت معاملاتی و افزایش قیمت سهام چه باید کرد؟

قیمت سهام اعتباری است و لزوماً معادل قیمت کارشناسی و ذاتی نیست. ولی قیمت ذاتی و کارشناسی و رونق و شکوفایی پروژه بر قیمت معاملاتی تاثیر دارد.
آنچه که در حال حاضر قیمت معاملاتی را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ مکانیسم عرضه و تقاضا است.
تا موقعی که سهام گردانان رسمی در بازار پایه و بورس پشتوانه سهام پدیده قرار نگرفته‌اند، اعمال محدودیت های ضابطه ای در خرید و فروش و همچنین مدیریت عرضه از سوی سهامداران بر قیمت معاملاتی اثر مستقیمی دارد.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.