اجرای نمایش های فولکلوریک (بومی و محلی) در شهر رویایی پدیده

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا هنوز هم رفتارها، رقص ها و آیین های بومی و محلی در بزرگداشت و اعیاد مختلف برای ما حایز اهمیت است و چرا ج

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 2541

اجرای نمایش های فولکلوریک (بومی و محلی) در شهر رویایی پدیده


شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا هنوز هم رفتارها، رقص ها و آیین های بومی و محلی در بزرگداشت و اعیاد مختلف برای ما حایز اهمیت است و چرا جایگاه ویژه ای دارد.


اجرای نمایش های فولکلوریک (بومی و محلی) در شهر رویایی پدیده

نمایش فولکلور یا همان رقص آیینی بومی و محلی؛ بازتاب جغرافیا، آب و هوا، موسیقی، نحوه زندگی، باورها و تاریخ مردم هر منطقه است.
فرم اجرای این نمایش ها بستگی به خصوصیات و شرایط منطقه‌ای دارد. به طور مثال آب و هوا عامل بسیار مهمی در این مهم می باشد.
معمولاً، رقص‌های مناطق سرد سیر شامل حرکات سریع و قوی، حرکات نیرومند و عملکرد تند هستند.

رقص های مناطقی با آب هوای بسیار گرم دارای حرکات روان و نرم بوده و بیشتر سلیس و آهسته هستند.

در مناطق گرم به نظر می‌رسد که رقص‌ها توازنی از حرکات نیرومند و آهسته‌است.

ساکنین مناطق کوهستانی نسبت به کسانی که در مناطق هموار زندگی می‌کنند بیشتر گرایش به حرکات انفرادی با جابجایی کم می‌باشند بنا براین رقص های آنان متمایل به حرکات در جا است در حالی که رقص مردمان مناطق هموار شامل حرکاتی از این سو به آنسو می‌باشد و مانند این است که آنان سوارکارانی بودند که در منطقه‌ای وسیع می‌تاختند.

تنوع فرم‌ها، الگوها، و وظیفه رقص فولکلوریک به اندازه تنوع فرهنگ‌ها متغیر است و رقص می‌تواند به صورت گروهی، دو نفره و یا تک نفره اجرا شود حتی فرم هاییی همچون به صورت دایره‌ها، مربع‌ها، یا صف‌های بلند، به صورت سه نفره، چهار نفره، یا به تنهایی انجام شود.

هر کدام از این حرکات فولکلوریک برای بیان کردن موضوعی خاص آفریده شده‌اند، در این مورد می‌توان به رقص های عروسی، رقص های جنگی، رقص های اعتراضی، رقص های عاشقانه، رقص های کار، رقص های مذهبی، و رقص های مخصوص روزهای تعطیل اشاره نمود.

رقص‌های فولکلوریک بسیار اجتماعی بوده و ذاتاً برای تفریح می‌باشند. هر ایفاگر رقص عضوی از گروه بزرگی است، و ایفاگران در بسیاری از رقص‌ها الگوی حرکتی خود را تغییر می‌دهد و ارتباط را بین افرادی که توانایی دارند ارتقا می‌دهد مگر اینکه خجول و کمرو باشند.

رقص فولکلوریک به افزایش حرکات ریتمیک، هماهنگی عصبی-عضلانی، تعادل، و وقار کمک می‌کند.

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.