زمان یک هفته ای ستاد تدبیر به شهرداری شاندیز برای صدور پایان کار سر رسید

یک هفته پیش بود که خبر حل اختلافات پدیده و شهرداری شاندیز و انجام توافقات برای صدور پایان کار از رسانه ها منتشر شد و کورسوی امیدی بود در دل سهامداران

  • امتیاز به مطلب (2) نفر

شماره خبر : 973

آیا کش و قوس های شهرداری شاندیز به نتیجه خواهد رسید؟
زمان یک هفته ای ستاد تدبیر به شهرداری شاندیز برای صدور پایان کار سر رسید


یک هفته پیش بود که خبر حل اختلافات پدیده و شهرداری شاندیز و انجام توافقات برای صدور پایان کار از رسانه ها منتشر شد و کورسوی امیدی بود در دل سهامداران خسته از امروز و فردا کردنها...


زمان یک هفته ای ستاد تدبیر به شهرداری شاندیز برای صدور پایان کار سر رسید

به گزارش سایت اخبار پدیده، یکی از مهم ترین مجوزات برای پدیده در حال حاضر پایان کار شهرداری است و از طرف دیگر شهرداری شاندیز بزرگترین طلبکار از پدیده شاندیز است و نهایی شدن توافق با این ارگان به معنی برداشته شدن سنگ بزرگی از سر راه پدیده و سهامدارانش بود.

هر چند بر سر رقم ٩۴٨ میلیاردی طلب شهرداری شاندیز از پدیده نیز اختلاف نظر های زیادی وجود دارد اما در حال حاضر مهم تر از همه حصول توافقات ضمنی برای اخذ پایان کار و در راستای آن فراهم آمدن تضامین و وثایق لازم برای اخذ کنسرسیوم، جذب سرمایه گذار، شروع گسترده ساخت و ساز، افزایش ارزش سهام و ... است.

حدود یک هفته پیش در نهایت اعلام شد توافقات فراهم آمده و پایان کار به زودی صادر خواهد شد.

***اختلاف بین شورای شهر و شهرداری و شرکت پدیده شاندیز رفع شد

ابتدا ایرنا طی انتشار مصاحبه ای با معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور از حصول توافقات خبر داد.

بابک دین پرست گفت: ستاد تدبیر و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و شرکت های سرمایه گذاری استان خراسان رضوی، اختلاف بین شورای شهر و شهرداری شاندیز و شرکت پدیده شاندیز را رفع کرد.

وی افزود: ستاد تدبیر و ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و شرکت های سرمایه گذاری استان خراسان رضوی، با دستور ویژه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، شب گذشته (چهارشنبه) با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، اعضای شورای شهر و شهردار شاندیز و اعضای هیات مدیره شرکت پدیده شاندیز تشکیل جلسه داد.

وی ادامه داد: در این جلسه چارچوب مشخصی برای حل اختلافات فی مابین شرکت پدیده شاندیز با شهرداری شاندیز تعیین و ابلاغ شد که این گام بسیار مهم و بلندی در راستای آغاز مجدد فعالیت شرکت پدیده شاندیز است.

رییس کارگروه ویژه مسایل مربوط به شرکت پدیده شاندیز گفت: بر اساس این توافق، مقرر شد که بدهی های شرکت پدیده شاندیز به شهرداری شاندیز، در قالب واگذاری ملک و انتقال سهام و در چارچوب مورد توافق، در یک بازه زمانی مشخص پرداخت شود و متقابلا شهرداری شاندیز نیز موظف است حداکثر ظرف مدت یک هفته نسبت به صدور پایان کار پروژه پدیده شاندیز اقدام کند.

***تشریح جزئیات جلسه ستاد تدبیر استان برای حل مشکلات پدیده و شهرداری شاندیز

دکتر محسن شوشتری مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز جزئیات ستاد تدبیر استان، در خصوص سخنان دین پرست، معاون وزیر کشور، در خصوص حل اختلاف این شرکت با شهرداری پدیده گفت: پنجشنبه شب، اول دی، جلسه ای با حضور اعضای ستاد تدبیر استان، معاون عمرانی وزیر کشور، اعضای شورای شهر و شهردار شاندیز و اعضای هیات مدیره پدیده برگزار شد که خوشبختانه در آن تصمیمات مناسبی برای صدور پایان کار گرفته شد.

وی با اشاره به ضرورت تسریع درباره تصمیم گیری برای حل این مساله گفت: اخذ پایان کار شهرداری برای پدیده مبدا بسیاری از اتفاقات میمونی است که می تواند منافع سهامداران و مردم شاندیز را تامین کند که ارائه تضامین بانکی برای تامین نقدینگی پروژه توسط کنسرسیوم بانکی یکی از آن‌هاست.

شوشتری ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های مناسب وزیر کشور و ورود خوب معاون اقتصادی وی و همچنین تلاش‌های ستاد تدبیر و هیات مدیره شرکت، خوشبختانه سرانجام به جمع بندی‌های خوبی رسیدیم که متضمن حقوق سهامداران پدیده و مردم شاندیز است.

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز در خصوص جزئیات این توافق عنوان کرد: درخواست شهرداری شاندیز برای رقم ٩۴٨ میلیارد تومان هرچند مورد قبول هیات مدیره شرکت پدیده نیست اما با توجه به طی مراحل قانونی در شهرداری برای تصویب این مبلغ، فعلا مبنای محاسبات قرار گرفت اما علاوه بر مصوبه قبلی ستاد تدبیر در این جلسه نیز مجددا تصویب شد در صورتی که پدیده مستندات قانونی برای کاهش رقم دارد، ارائه نموده و درصورت تایید آن مستندات رقم کاهش خواهد یافت.

وی تاکید کرد: ما مستندات قانونی بسیار محکمی در اینباره داریم و تلاش می کنیم با ارائه مستندات موجود رقم را کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت پدیده تاکید کرد: شهرداری و شرکت پدیده در توسعه شاندیز با هم همکارند و ملاک همه ما برای این همکاری بایستی قانون باشد.

شوشتری در خصوص نحوه پرداخت شرکت بیان کرد: به دلیل عدم وجود نقدینگی، ستاد تدبیر و استانداری مساعدت کردند که پرداخت‌های پدیده به صورت غیرنقدی صورت گیرد که در صورت کاهش رقم، شهرداری نیز متعهد شد که پرداختی‌ها را به شرکت بازگرداند.

وی درباره نحوه پرداخت خاطرنشان کرد: در این جلسه مقرر شد بالغ بر نصف مبلغ رقم جرایم و عوارض هر بخش از پروژه (پس از بهره برداری) از محل پروژه و کمتر از نیمی دیگر نیز به صورت سهام به شهرداری داده شود.

ماجرا اما به همین خوبی ختم نشد. نماینده مردم طرقبه شاندیز اولین نفری بود که مخالفت شورای شهر شاندیز با مصوبه ستاد تدبیر را علنی کرد.
نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس در نامه‌ای به رئیس کل دادگستری استان نسبت به مصوبه اخیر ستاد تدبیر استان درباره نحوه تسویه بدهی های پدیده به شهرداری شاندیز اعتراض کرد و از وی خواست به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مردم شاندیز دستور دهد تا زمانی که ابهامات متعدد صورت جلسه مذکور برطرف نشده است شهرداری شاندیز از صدور پایانکار خودداری کند.

***انتقاد دهقان از مصوبه تسویه بدهی پدیده به شهرداری شاندیز

در بخشی از نامه وی به رییس دادگستری اینچنین آمده است: متاسفانه معاون محترم وزیر کشور و استاندار در جلسه‌ای با حضور نماینده دادگستری، شهردار و شورای شهر شاندیز را تحت تاثیر فضای جلسه قرار داده و آن ها را در عمل وادار به امضای صورت جلسه‌ای کرده‌اند که در صورت اجرای آن حقوق نسل امروز و نسل‌های آینده منطقه شاندیز ضایع می‌شود.

وی مهم‌ترین اهرم شهرداری شاندیز برای استیفای حقوق خود را صدور پایانکار دانست و گفت:متاسفانه با وعده‌های معلوم و نامعلوم شهرداری شاندیز را موظف کرده‌اند ظرف یک هفته براساس مصوبه ١۶ بندی (شاک) برای حدود ٩٠٠ هزار متر بنا که شامل بناهای تکمیل شده و اسکلت‌بندی‌های رها شده می‌شود پایانکار صادر کند، که این الزام مطابق موازین قانونی به نظر نمی‌رسد. روشن است مطالبات شهرداری که در گذشته و با نظر کارشناسان ذیربط صورت جلسه شده است نمی‌تواند به موجب جلسه‌ای مدیریتی به کمتر از نصف کاهش یابد و در صورتی که دلایل قانونی برای کاهش مطالبات وجود دارد باید مدارک آن در جلسه‌ای کارشناسی و بدون فشار و تهدید مورد بررسی قرار گیرد.

وی به عبارت «تتمه طلب شهرداری در قالب واگذاری از املاک شرکت به تناسب اتمام عملیات عمرانی (بهره‌برداری کامل) با نرخ کارشناسی هیئت منتخب قوه قضاییه واگذار گردد» نیز انتقادکرد و گفت:اول این که از عبارت «تتمه طلب» استفاده می‌شود که گویی دیگر مبلغ زیادی شرکت پدیده به شهرداری شاندیز بدهکار نیست.

وی در این نامه همچنین آورده است:متاسفانه براساس اعلام حاضران در جلسه، نماینده دادگستری در میان سکوت همراه با رضایت برخی دیگر از مسئولان با نوعی تهدید، شهرداری و شورای شهر را وادار به امضای صورت جلسه‌ای کرده‌اند که به دلیل ابهامات متعدد در آن حقوق مردم شاندیز تضییع می‌شود.

دهقان با تاکید بر این که اقدامات دیرهنگام نباید با نوعی شتابزدگی و تصمیمات غیرقانونی و غیرکارشناسی همراه باشد و به قیمت از بین رفتن حق بخشی دیگر از مردم تمام شود تصریح کرد:با توجه به موارد مذکور صورت جلسه ١/١٠/١٣٩۵ را غیر منطقی و غیرقانونی می دانم و معتقدم شهرداری و شورای شهر شاندیز نمی‌توانسته‌اند با امضای چنین صورت جلسه غیرقانونی و مبهم آن هم در فضایی نامتوازن و احتمالا رعب انگیز حقوق نسل امروز و نسل‌های آینده منطقه شاندیز را ضایع کنند.

نامه تند و زاویه دار دهقان اما با اعتراض شدید سهامداران پدیده شاندیز رو به رو شد و سیل انتقادات در قالب تماس های تلفنی، اسمس ها و پیام های تلگرامی به سمت نماینده طرقبه و شاندیز روانه شد. نماینده ای که خود زنگ کارگری را در پروژه پدیده شاندیز نواخته بود و امروز این پروژه را شرکت فروپاشیده می خواند. این نامه اما واکنش برخی دیگر را نیز برانگیخت...

***نامه سرگشاده رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی به دکتر دهقان

حسین مقصودی رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در نامه ای بلند بالا و سرگشاده که بخشی از آن به شرح زیر است از نماینده مردم طرقبه و شاندیز گلایه می کند.

در بخشی از این نامه آمده است:
نامه جنابعالی را به عنوان ریاست محترم دادگستری استان خراسان رضوی در خصوص مجموعه پدیده شاندیز مطالعه کردم.جای تعجب است که چرا هرگاه اتفاقات مبارکی در خصوص بهبود روند اجرایی آن مجموعه در شرف اجرا می‌باشد انجام یک مصاحبه و طرح ادعا و موضوعی از سوی برخی افراد، شالوده ذهنی مردم را بهم ریخته و موجبات هزینه برای کشور را فراهم می‌کند.

همگان بر این قضیه واقفند که مجموعه پدیده شاندیز می‌توانست به عنوان طرحی بسیار ارزشمند و بزرگ، در قالب اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال پایدار تاکنون به بهره‌برداری رسیده و مردم از برکات و عواید آن بهره‌مند شوند لکن به دلایل کسری از تخلفات، ادامه روند اجرایی آن متوقف شد و توقف این مجموعه آسیب و لطمات بسیار زیادی به اقتصاد و عمران کشور و از همه مهمتر به اعتماد عمومی و سرمایه‌‌گذاری و مشارکت در طرح‌های میهن اسلایم وارد ساخت.

خوشبختانه با اراده نظام مقدس جمهوری اسلامی و توجه خاص ریاست جمهوری معاونین محترم اکثریت نمایندگان مجلس، وزرای محترم کشور و اقتصاد دارایی و معاونین محترم به ویژه معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ای منطقه‌ای، ریاست محترم بانک مرکزی استانداری محترم خراسان رضوی و معاونین ایشان ریاست محترم دادگستری استان، اداره کل اطلاعات استان وسایر مسئولان محترم و ورود ستاد محترم تدبیر استان و به تبع آن انتخابات هیئت مدیره جدید و تیم اجرایی از اردیبهشت ماه سال جاری با فراز و نشیب‌های فراوان، بالاخره شاهد ایجاد زمینه بهبود وضعیت آن شرکت شدیم. اقداماتی که پس از مدت طولانی موجب روشن شدن نور امید در دل ١٣۶ هزار سهامدار و ذی نفع و کاهش التهابات و بحران موجود گردید.
وی در ادامه این نامه مواردی چند در خصوص اهمیت راه اندازی و به نتیجه رسیدن پروژه را خاطرنشان می کند و در خصوص موارد حقوقی نقضی به اقدامات قبلی که می‌بایست در دفاع از کسر مبلغ ٩۴٨ میلیارد تومان مطالبات ادعایی شهرداری شاندیز که معادل ۵٠ سال بودجه فعلی آن شهرداری می‌باشد را در موارد متعدد یادآور می شود و در انتها می نویسد:

بی ارزش خواندن سهام شرکت پدیده توسط نماینده این شهرستان همچنان که سهامداران پدیده را خشمگین کرد مدیر عامل گروه شرکت را نیز وادار به واکنش کرد

*** شورای شهر شاندیز منافع درازمدت را بر منفعت زودگذر ترجیح دهد
دکتر محسن شوشتری در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به برخی نظرات مطرح شده در خصوص روند صدور پایان کار پروژه پدیده توسط شهرداری شاندیز گفت: واقعیت این است که اگر پروژه پدیده در شهر شاندیز راه نیفتد هیچ کدام از طلبکاران شرکت از جمله شهرداری به مبالغ مورد ادعایشان نخواهند رسید لذا همه باید با کمک یکدیگر موانع پیش روی این پروژه را برداریم.

وی بهره برداری از پروژه پدیده را تضمینی برای آبادانی و توسعه شهر شاندیز جهت نسل فعلی و نسل‌های آتی مردم شاندیز خواند و افزود: اگر پروژه پدیده در شاندیز به بهره برداری نرسد قطعا هیچ سرمایه گذاری رغبت نخواهد کرد در این شهر سرمایه گذاری کند و پدیده آینه عبرتی برای سایر سرمایه گذاران خواهد شد.

شوشتری با بیان اینکه در وضعیت کنونی پروژه مشکلات عدیده ای دارد که با یکدیگر وابستگی عملیاتی و اجرایی دارد، اذعان داشت: ما اگر می خواهیم موضوع نقل و انتقال سهام را راه بیاندازیم که مشکل اصلی سهامداران و سرمایه گذاران پروژه است باید در دوره ای این کار را انجام دهیم که قیمت سهام واقعی باشد و این مهم متکی به فعال بودن پروژه است تا سهامداران متضرر نشوند. فعال شدن پروژه نیز متکی به تامین نقدینگی است و برای این نقدینگی نیز باید وثایقی فراهم شود که مهمترین آن پایان کار شهرداری است.

وی با اشاره به نامه اخیر یکی از نمایندگان مجلس درباره توافق پدیده و شهرداری گفت: در این نامه از جلسه ای یاد شده که در آن توافق مذکور انجام شده، جهت استحضار ایشان عرض می کنم که آن، جلسه ستاد تدبیر استان بوده است که شانیت خود را از مصوبه شورای امنیت ملی گرفته است و با حضور مسوولان عالی رتبه قضایی، امنیتی و دولتی استان برگزار می شود.

مدیرعامل شرکت پدیده افزود: خوشبختانه در جلسه اول دی ماه ٩۵ این ستاد که با حضور معاون عمرانی وزیر کشور برگزار شد، به موضوع پایان کار شهرداری با حضور اعضای شورای شهر و شهردار شاندیز پرداخت شد و خرد جمعی جلسه با توجه به مشکلات شرکت پدیده به تصمیماتی رسید که مهمترین آن صدور پایان کار و نحوه پرداخت جرایم و عوارض شهرداری از سوی شرکت بود.

شوشتری با بیان اینکه در جلسات ستاد تدبیر استان، تصمیم گیری ها بر اساس مصلحت بزرگتری از منافع بخشی و دستگاهی اتخاذ می شود، گفت: در این جلسه همه اعضا با توجه به تمامی جوانب به این تصمیم رسیده اند تا مشکل اقتصاد استان و شرکت پدیده بر اساس مصالحی حل و تدبیر شود.

وی ادامه داد: در تمام دنیا وقتی شرکت هایی که بر پایه سهام های خرد مردم شکل گرفته اند به مشکل می خورند بدهی های عمومی و دولتی آن‌ها را برای رعایت حال عامه مردم فریز می کنند و برای پرداخت آن نیز با لحاظ استمهال به تقسیط می پردازند. در بحث پدیده و شهرداری نیز آنچه ما مطرح می کنیم همین است. ما قاطعانه می گوییم بدهی شهرداری بر اساس قانون محفوظ است ولی الان امکان پرداختش وجود ندارد.

شوشتری با اشاره به سوابق کار خود در مجموعه شهرداری گفت: واقعیت این است که در شرایط کنونی شهرداری ها نباید از کسانی که قصد سرمایه گذاری در شهری را دارند در همان ابتدا هزینه سنگینی تحت عنوان پروانه بگیرند که دست آنها برای ادامه فعالیت بسته شود بلکه همه باید کمک کنند تا کار سرمایه گذار تسهیل شود و همه از منافع آن برخوردار شوند.

وی ادامه داد: من معتقدم حتی اگر ستاد تدبیر استان چنین مصوبه ای نداشت منطق حکم می کرد شورای شهر شاندیز برای تضمین آینده نسل امروز و فردای این شهر از پروژه پدیده حمایت کند تا به بهره برداری برسد و همه بتوانند از منافع آن استفاده کنند و تضمینی برای آینده این شهر باشد.

مدیرعامل شرکت پدیده با اشاره به درخواست شهرداری شاندیز برای ارائه ١١ مورد پاسخ استعلام جهت صدور پایان کار گفت: این ١١ مورد تکلیف پدیده است و باید اجرا شود اما نکته اینجاست که اگر ما این ١١ مجوز را می داشتیم که نیازی به ستاد تدبیر نداشتیم. پدیده در یک وضعیت بحرانی متوقف شده است و برای حل این مشکل از ستاد تدبیر کمک می گیریم.

وی افزود: قطعا فراهم کردن این ١١ بند برای صدور یک هفته ای پایان کار امکان پذیر نیست و ستاد تدبیر نیز با علم به این موضوع شهرداری را موظف به صدور پایان کار کرده است.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: هیات مدیره پدیده که منصوب وزیر مجموعه ستاد تدبیر استان است این تعهد را می دهد که این ١١ مورد را تهیه و در اختیار شهرداری قرار دهد.

شوشتری در خصوص ادعای مطرح شده در نامه دکتر دهقان نماینده مردم طرقبه شاندیز و چناران درباره ورشکستگی شرکت پدیده گفت: واقعیت این است که پدیده شرکتی ورشکسته نیست و مستندات حسابرسی گواه این موضوع است اما بدیهی است اگر این گونه اظهارات از سوی افرادی که معتمد مردم و متولی امر هستند مطرح شود این احتمال وجود دارد که شرکت به سمت ورشکستگی برود.

وی ادامه داد: باید همه تلاش کنیم که فضای امید و اعتماد بین سهامداران و سرمایه گذاران و شرکت ایجاد شود تا با بهره برداری پروژه همه بتوانند از منافع آن برخوردار شوند. زیرا همه کارشناسان بر این نکته اذعان دارند که اگر مشکلات پدیده حل شود، این پروژه با سرعت به بار می نشیند.

مدیرعامل شرکت پدیده در خصوص قیمت مطرح شده در نامه مذکور درباره سهام پدیده نیز گفت: این فرمایش اصلا صحت ندارد و با قطعیت می گویم که اگر یک برگ سند معتبر در این باره وجود دارد به ستاد تدبیر ارائه شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: ستاد تدبیر برای اعلام قیمت کارشناسی سهام، مستندات کافی را از طریق حسابرسی و کارشناسان مختلف فراهم آورده است. در این مسیر ساعتها وقت برای بررسی اسناد و مدارک اختصاص یافته است. چند صد میلیون هزینه کارشناس رسمی دادگستری شده است که این مستندات تهیه شود. تیمهایی از سازمان حسابرسی کل کشور به پدیده آمده اند و محاسبه کرده اند. اعضای ستاد تدبیر برای بررسی آن وقت گذاشته اند و به بر اساس آن بحثها، نتیجه گیری لازم برای تعیین قیمت سهام صورت گرفته است و در مقابل این کارشناسی همه باید سر تعظیم فرود اورند. معتقدم طرح این گونه مسائل تنها به ملتهب کردن فضای عمومی منجر می شود.

وی با گلایه از اعضای شورای شهر شاندیز که گزارش ناقصی را به این نماینده مجلس ارائه داده اند، گفت: ما انتظار داشتیم که حاضرین در جلسه دغدغه های معاون عمرانی وزیر کشور و استاندار محترم و صحبت‌های دردمندانه آن‌ها در خصوص مشکلات مردم ناشی از وضع کنونی پدیده را نیز به آقای دکتر دهقان منتقل می کردند. اعضای شورای شهر بایستی برآیند جلسه را به ایشان منتقل می کردند زیرا هر جلسه ای فراز و نشیبی دارد.

شوشتری در پایان همه سهامداران را به صبر توصیه کرد و گفت: ما باید مسائل مان را به روش قانونی حل کنیم و از کارهایی که به التهاب در جامعه دامن می زند پرهیز کنیم و خوشبختانه با حمایت خوب ستاد تدبیر بسیاری از مشکلات تدبیر شده و در حال رفع شدن است.

***دهقان: هیچگاه درمقام تعیین قیمت سهام پدیده نبوده ام

در نهایت بار فشارها دهقان را وادار به ارائه توضیحاتی در خصوص نامه اخیر خود می کند و وی در مصاحبه ای اذعان میکند در مقام کارشناسی برای تعیین قیمت سهام پدیده نیست

وی در گفتگو با خبرنگار مهر توضیحاتی پیرامون نامه اخیرش به دادگستری استان خراسان رضوی ارائه داد و گفت: بار دیگر تأکید می کنم که برای من راه اندازی پروژه و حل مشکل سهامداران و شرکت پدیده امری مهم و از دغدغه های اصلی است.

وی افزود: به همین دلیل نیز جدای از شرکت در جلسات مختلف برای حل مشکل پدیده، با تعدادی از نمایندگان مشهد و آقای قاضی پور نماینده ارومیه از وزیر کشور هم سؤال کردیم که منجر به رأی منفی نمایندگان به وزیر کشور شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص نامه اخیرش به ریاست کل دادگستری نیز گفت: نگارش آن نامه به معنی بی انگیزگی برای حل مشکل نبود بلکه به معنای حل مشکل به صورت قانونی و منطقی است، نه اینکه با یک صورت جلسه پر ابهام بجای حل مشکل، اختلافات به آینده موکول و برای آیندگان مشکل ایجاد شود.

نماینده چناران و طرقبه شاندیز ادامه داد: حل مشکل سهام داران و راه اندازی پروژه در اولویت است اما نباید با عباراتی پر ابهام که در نامه به آنها اشاره کرده ام ادامه پروژه در آینده دچار اختلال گردیده یا حقوق بخشی دیگر از مردم ضایع شود.

وی تصریح کرد: نه در زمانی که رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر شد و نه قبل از آن اظهار نظری در خصوص میزان مطالبات شهرداری نداشته ام و این مطالبات توسط مسئولان ذی ربط و بدون کوچکترین دخالت اینجانب تعیین شده است و معتقد بوده و هستم که همه ی تصمیمات بر اساس قانون و در فضایی بدون فشار روانی باید اتخاذ شود، واگر مطابق قانون امکان تخفیف یا تقسیط مطالبات وجود دارد، آن هم امری اجتناب ناپذیر است و مسئولین ذیربط به صورت شفاف در این خصوص تصمیم بگیرند و نحوه وصول آن را نیز با تعیین وثایق معلوم نمایند.

***برای صدور پایان‌کار به مصوبه ستاد تدبیر اکتفا نمی‌کنیم

یک هفته از ضرب الاجل استاندار می گذرد و هیچ خبری از صدور پایان کار برای پدیده نیست و یکی از اعضای شورای شهر شاندیز دلیل این تاخیر را این گونه توجیه می کند؛
سید محمد هدایتی عضو شورای شهر شاندیز اظهار کرد: همه اعضای شورای شهر به جز یک نفر در خصوص توافقاتی که در استانداری در خصوص موضوع پدیده شده توافق داریم اما تضامین لازم باید داده شود تا پایان کار صادر شود و در این خصوص نمی توانیم تنها به مصوبه ستاد تدبیر اکتفا کنیم.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بی قانونی هایی صورت گرفته و اکنون باید اقدامات بر اساس قانون باشد تصریح کرد: صدور پایان کار منوط به ارائه تضامین قانونی است و در صورت ارائه شهرداری نسبت به صدور پایان کار در اسرع وقت اقدام خواهد کرد.

هدایتی ضمن تاکید بر تعاملات سه جانبه با ستاد تدبیر و پدیده گفت: نیازمند برگزاری جلسات و ارائه تضامین قانونی برای صدور پایان کار هستیم.

آنطور که مدیران پدیده اعلام کرده اند ظاهرا شهردار شاندیز در نامه ای تقاضای پاسخ به ١١ مورد اطلاعات و استعلامات کرد که عملا به معنای آن بود که کار پدیده و شهرداری حالا حالاها گیر دارد زیر اگر پدیده این پاسخها را میداشت که نیاز به مصوبه ستاد تدبیر نداشت.

***امکان صدور استعلام‌های پروژه‌های پدیده در کوتاه‌مدت وجود ندارد
مدیرکل روابط عمومی و بین الملل گروه شرکت‌های پدیده با اشاره به ایراد شهرداری شاندیز مبنی بر اینکه صدور پایان کار پروژه‌های پدیده نیازمند صدور برخی استعلام‌هاست، اظهار کرد: امکان صدور استعلام‌های پروژه‌های پدیده طی یک هفته وجود ندارد.

علی حامدمقدم با بیان اینکه در جلسه ستاد تدبیر استان در یکم دی ماه همه دستگاه‌ها حضور داشتند و شهرداری شاندیز نیز با وجود اشراف به اینکه امکان صدور این استعلام‌ها در مدت کوتاه وجود ندارد، صورت جلسه را امضا کردند و برای صدور پایان کار پروژه‌های پدیده به ما قول دادند.

وی ادامه داد: ما اگر این استعلام‌ها را در اختیار داشتیم، نیازی به تشکیل ستاد تدبیر استان نبود. ما برای حل معضلات پدیده نیازمند تمهیدات فرااداری هستیم چرا که در غیر این صورت قطعا حل مشکلات پدیده چند سال زمان می‌برد. ستاد تدبیر استان به دلیل مشکلات حاد سهامداران این مجموعه تشکیل شده است.

حامدمقدم تصریح کرد: جلسه ستاد تدبیر استان یک جلسه قانونی بوده و مصوبات آن لازم‌اجراست. همه کسانی که در این جلسه صورت جلسه را امضا کرده‌اند، به این امر اشراف داشته‌اند که اخذ استعلام‌ها زمان‌بر است وگرنه چرا باید ستاد تدبیر برای حل مشکل پدیده وارد عمل می‌شد.

مدیرکل روابط عمومی و بین الملل گروه شرکت‌های پدیده اضافه کرد: در این جلسه معاون وزیر کشور نیز حضور داشت و این جلسه برای مصلحت و تدبیر حل مشکلات پدیده برگزار شد. البته شهرداری شاندیز نیز مساعدت‌های لازم را با ما داشته اما روال صدور استعلام‌ها زمان‌بر بوده و قرار بود با مساعدت شهرداری شاندیز محملی قانونی برای حل مشکلات پدیده فراهم شود.

وی تاکید کرد: قرار نبود صدور پایان کار مشروط به صدور استعلام‌ها شود بلکه ما متعهد شدیم در بازه زمانی مشخص این استعلام‌ها را در اختیار شهرداری قرار دهیم.

اما این در حالیست که شهردار شاندیز ارائه پاسخ به این استعلامات را پیش نیاز صدور پایان کار میداند.
باید دید ظرف روزهای آینده دیگر بازیگران این میدان چه نقشی ایفا خواهند کرد؟ وزیر کشور و معاون اقتصادیش، استاندار خراسان رضوی و دادستان مشهد مقدس....

نظرات

ارسال نظر

  • مهمترین اتفاق سال 95 برای پدیده چه بود؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.